شرایط ویزای ایران

۰۱

فروردین
۱۳۹۷

شرایط ویزای ایران برای اتباع کشورهای خارجی

ارسال شده توسط: گروه گردشگری ویکند/ 495 ۰

شرایط ویزای ایران برای اتباع کشورهای خارجی

شاید مهمان‌های خارجی شما هم برای دریافت ویزای ایران نیاز به راهنمایی داشته باشند. ممکن است از شما در مورد قوانین و مقررات دریافت ویزای ایران برای اتباع کشورهای خارجی سوال ‌کنند یا بخواهند بدانند برای دریافت ویزای ایران چه مراحلی را باید طی کنند. ویکند برای تسهیل روند گرفتن ویزای مهمانان خارجی به شما مشاوره می‌دهد تا بتوانید به آنها کمک کنید. اگر می‌خواهید در این مورد بیشتر بدانید، این مطلب را بخوانید. ما اطلاعات لازم برای دریافت ویزای ایران را برای شما شرح می‌دهیم و برای گرفتن ویزا به شما کمک می‌کنیم.
اتباع بیشتر از ۱۰۰ کشور دنیا برای ورود به ایران نیاز به ویزا دارند. به جز مدارک و مراحل دریافت ویزای ایران، قوانین و شرایطی هم برای دریافت ویزا  وجود دارد که برای اتباع کشورهای مختلف متفاوت است و این شرایط با توجه به روابط دیپلماتیک تغییر می‌کند. در متن زیر می توانید از شرایط ویزای ایران مطلع شوید

نکات کلی لازم برای اخذ ویزا

 • اتباع کلیه کشورهایی که گذرنامه و اجازه اقامت معتبر در کشور محل اقامت را دارند، می‌توانند پس از ارائه مدارک لازم و اخذ ویزا به ایران مسافرت کنند.
 • اتباع خارجی زیر ۱۸ سال جهت اخذ ویزا نیاز به ارائه اجازه‌نامه کتبی پدر دارند. این اجازه‌نامه باید به تأیید نوتاری پابلیک (محاضر رسمی محلی) رسیده باشد.
 • اتباع خارجی پس از ورود به مناطق آزاد در صورتی که قصد مسافرت به سایر نقاط کشور ایران را داشته باشند می‌توانند به نمایندگی وزارت امور خارجه مستقر در همان منطقه مراجعه، و طبق مقررات، ویزای لازم را دریافت کنند.
 • متقاضیان برای ورود به سایر مناطق آزاد، که فاقد مبادی مستقیم ورودی هوایی، دریایی و یا زمینی هستند، باید از طریق یکی از نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور ویزا مورد نیاز را دریافت کنند.
 • در صورت رد درخواست ویزا به هر دلیل وجه پرداخت شده مسترد نمی‌شود.

انواع ویزای ایران

انواع ویزای ایران شامل این موارد است: ویزای توریستی، ویزای تجاری، ویزای کثیرالمسافرت (مولتی/ مولتی پل)، ویزای ترانزیت و ویزای اقوام. این دسته‌بندی با توجه به نوع فعالیت و دفعات ورود به ایران صورت می‌گیرد. هرکدام از انواع ویزا شرایط ویزای ایران متفاوت است

قوانین و مقررات دریافت ویزای ایران

تقریبا اتباع تمام کشورها برای ورود به ایران نیاز به ویزا دارند. دریافت ویزای فرودگاهی نیز برای بسیاری از کشورها امکان‌پذیر است. همچنین وزارت امور خارجه ایران برای آسان‌تر شدن این روند، شرایطی را فراهم کرده است تا قبل از ورود به ایران بررسی پرونده مهمان شما انجام شده باشد و با ارائه یک کد ارجاع، پروسه اخذ ویزا بسیار کاهش پیدا کند.

شرایط ویزای ایران برای برخی از کشورها:

 • اتباع کشورهای سوریه، ترکیه، لبنان، جمهوری آذربایجان، گرجستان، بولیوی، ارمنستان و مصر می‌توانند برای مدت زمان مشخصی بدون ویزا به ایران سفر کنند. این مدت زمان برای اتباع کشور سوریه ۹۰ روز؛ گرجستان ۴۵ روز؛ بولیوی، ترکیه و ارمنستان ۳۰ روز؛ مصر ۲۰ روز؛ و برای لبنان و جمهوری آذربایجان ۱۵ روز است. این افراد برای افزایش مدت زمان حضور در ایران می‌توانند به کنسولگری‌ها و یا سفارتخانه‌های ایران مراجعه و درخواست خود را ارائه کنند. همچنین برای تمدید ویزای خود در ایران می‌توانند با مراجعه به پلیس اتباع خارجی ایران برای درخواست تمدید ویزا اقدام کنند.
 • اتباع سه کشور آمریکا، انگلیس و کانادا فقط در صورتی می‌توانند ویزای توریستی ایران را دریافت کنند که با تور به ایران سفر کنند.
 • برنامه سفر اتباع این سه کشور بایستی کاملا مشخص باشد: مواردی مانند اقامتگاه، جاذبه‌هایی که قصد دیدن آن را دارند، تاریخ دقیق ورود و خروج و، در بعضی موارد مسیرهای مورد نظر برای تردد، حتما باید ذکر شود.
 • اتباع کشور آمریکا به غیر از الزام به سفر در قالب تور، باید در تمام طول سفر همراه یکی از تور لیدرهای تایید شده از طرف میراث فرهنگی، وزارت خارجه و پلیس اتباع خارجی سفر کنند.
 • اتباع کشورهای آمریکا، انگلستان، کانادا، عراق، کلمبیا، اردن، سومالی، افغانستان، پاکستان، سریلانکا، هندوستان و بنگلادش امکان دریافت ویزای فرودگاهی را ندارند. و برای درج ویزای ایران در پاسپورت حتما باید به کنسولگری و یا سفارتخانه‌‌های ایران اقدام کنند.
 • اتباع دو کشور بنگلادش و افغانستان امکان اقدام برای گرفتن کد ارجاع (رفرنس کد) از آژانس‌های گردشگری را ندارند. اتباع این دو کشور برای دریافت ویزای ایران حتما باید به کنسولگری‌ها و یا سفارتخانه‌های ایران در محل زندگی خود مراجعه کنند.

به طور کلی، ویزای توریستی ایران ۹۰ روز اعتبار دارد، مسافرین و میهمانان می‌توانند ۳۰ روز در کشور ایران اقامت داشته باشند.

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.